Порушення правил і норм пожежної безпеки нерідко стає причиною пожеж. Тож, улаштовуючи та експлуатуючи електромережі, обладнання, електропроводи та кабелі, необхідно знати та дотримуватися вимог пожежної безпеки.
Електроенергія все постійніше входить у промисловість, сільське господарство, в побуті. А скільки тепер усіляких електроприладів, без яких не може обійтися жодна домогосподарка. Але не слід забувати, що неправильно проведений електропровід, неполадки електромережі і електроприладів, а також недотримання правил протипожежної безпеки під час користування ними призводить до пожеж.
Щорічно по Україні виникає від порушення правил монтажу та експлуатації електроустаткування, побутових електроприладів — 21,9% пожеж від загальної кількості.
Найчастіше пожежі виникають від короткого замикання, перевантаження електромережі, утворення великих перехідних опорів, підключених до електромережі і залишених без нагляду електроприладів (чайників, плиток, прасок, печей тощо).
Призвести до пожежі може й користування ними приладами без належних негорючих підставок або вмикання їх в електромережу поблизу легкозаймистих предметів.
Розглянемо кілька випадків, які призводять до пожежі. Коротке замикання, тобто зіткнення двох проводів, може статися через порушення їх ізоляції, неправильну ізоляцію стикових місць, механічне пошкодження проводів. Воно може бути викликане несправністю розеток, попаданням води на електропроводку тощо. При короткому замиканні опір у мережі різко зменшується, а сила струму значно збільшується, а значить зростає виділення тепла, під чого і загорається електроізоляція та провід.
Пожежа виникає і від перевантаження електромережі. У побутових умовах воно може трапитись при одночасному вмиканні в мережу багатьох споживачів струму (праски, плитки, телевізора тощо). Причиною пожежі може бути поганий контакт у з'єднанні проводів.
Щоб не допустити пожежі від короткого замикання, слід: - стежити за справністю проводки, оберігати від пошкоджень ізоляцію -своєчасно замінювати пошкоджену проводку новою.
-Не можна зав'язувати дріт вузлами, прибивати його цвяхами, або підвішувати на цвяхи.
-Категорично забороняється замість електричних запобіжників на щитках встановлювати «жучки».
Путильський РС УДСНС