Про випробувальний термін для працівників при їх прийнятті на роботу

Дата: 29.05.2019 15:24

Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує:

• згідно зі статтею 26 Кодексу законів про працю України — «Випробування при прийнятті на роботу», роботодавець вправі встановити для працівника, при прийнятті його на роботу, випробувальний термін.
  • Випробувальний термін встановлюється з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається.

В період випробування на працівників поширюється законодавство про працю.

Законодавством передбачено терміни випробування.

Так, строк випробування при прийнятті на роботу, не може перевищувати трьох місяців, а в окремих випадках, за погодженням з відповідним виборним органом первинної профспілкової організації, - шести місяців.

Строк випробування при прийнятті на роботу робітників не може перевищувати одного місяця.

Встановлення працівнику випробування на безоплатній основі законодавством України не передбачено.

Тобто, праця найманої особи у період випробувального терміну має оплачуватися роботодавцем в обов’язковому порядку.

При прийнятті працівника на роботу з випробувальним терміном, суб’єкт господарювання зобов’язаний укласти з ним трудовий договір згідно зі статтею 21 Кодексу законів про працю України - «Трудовий договір».

Так, чинне законодавство про працю трактує трудовий договір, як угоду між працівником і власником підприємства, установи, організації, фізичною особою - підприємцем, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену угодою та підпорядковуватися внутрішньому трудовому розпорядку.

Натомість власник підприємства, установи, організації, фізична особа – підприємець зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати гідні, здорові та безпечні умови праці.

Управління Держпраці у Чернівецькій області підкреслює:

• працівник не може бути допущений до роботи, у тому числі й на умовах випробувального терміну,без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу та без повідомлення до територіального органу Державної фіскальної служби про прийняття працівника на роботу.
  • Суб’єкт господарювання вправі, у разі встановлення ним невідповідності працівника займаній посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі упродовж строку випробування звільнити такого працівника, письмово попередивши його про це за три дні.

Управління Держпраці у Чернівецькій області наголошує:

• для окремих категорій осіб випробувальний термін при прийнятті на роботу не встановлюється.

Зокрема не встановлюється випробувальний термін для:

• осіб, котрі не досягли вісімнадцяти років;
  • молодих робітників після закінчення професійних навчально-виховних закладів;
  • молодих спеціалістів після закінчення вищих навчальних закладів;
  • осіб, звільнених у запас з військової чи альтернативної (невійськової) служби;
  • осіб з інвалідністю, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи;
  • осіб, обраних на посаду;
  • переможців конкурсного відбору на заміщення вакантної посади;
  • осіб, котрі пройшли стажування при прийнятті на роботу з відривом від основної роботи;
  • вагітних жінок;
  • одиноких матерів, котрі мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
  • осіб, з котрими укладається строковий трудовий договір строком до 12 місяців;
  • осіб на тимчасові та сезонні роботи;
  • внутрішньо переміщених осіб.

Джерело: Управління Держпраці у Чернівецькій області

Підготовлено в рамках проекту «Різні громади – спільні рішення  для економічного зростання», фінансується Європейським Союзом  та реалізується в рамках ініціативи «Мери за економічне зростання»  Глибоцькою селищною радою спільно та Асоціацією органів місцевого самоврядування Чернівецької області «Агенція розвитку громад Буковини»

ДОВІДКОВО: Центр економічного зростання Усть-Путильської об'єднаної територіальної громади створено за підтримки ЄС в межах проекту "Різні громади - спільні рішення"